Przedstawiam ciekawy artykuł Zbigniewa Wytrążka zamieszczony w wydawnictwie samorządowym "Nasz Region Warmińsko-Mazurski", nr 10 z września 2000 r. przedstawiający niektóre z aspektów działania MASURENTEAM, firmy turystycznej organizującej spływy na kanu na Krutyni, Czarnej Hańczy i nie tylko. W oryginalnej treści wprowadzIłem niewielkie skróty. Dziękuję autorowi tekstu i autorowi zdjęć - Zbyszkowi Piekarczykowi (prawa autorskie zastrzeżone).

W tanecznym rytmie

Nobilituje i uszlachetnia. Tak twierdzi Zbigniew Piekarczyk, od kilku lat propagator i organizator wędrówek canoe, 2-osobowymi łodziami, których historia o czym być może niewielu wie sięga tysięcy lat. "Kanu, czy z angielska pisane canoe kojarzone jest najczęściej z łódkami Indian Ameryki Północnej, budowanymi z kory brzozowej. Służyły myśliwym i rybakom, a później, gdy pojawił się biały człowiek traperom, handlarzom futer i eksploratorom. Kanu, to zarówno małe łódki, mieszczące jednego myśliwego czy rybaka, jak również kilkudziesięcioosobowe czółna zdolne do podróży przez oceany. Dzisiaj kanu wykorzystywane jest głównie w sporcie i turystyce" pisze we wstępie do niedawno wydanej książki o kanu Andrzej Sałaciak.

Mattawa story jest fotograficznym zapisem budowy kanu przez mojego przyjaciela - Adriana. Urzeczony widokiem listewkowego kanu stwierdził, że chce być nie tylko właścicielem, ale i budowniczym takiego cacka. Od słów do czynu i powstała MATTAWA - kanu zaprojektowane przez Johna Wintersa, bardzo cenionego projektanta i publicystę za Wielką Wodą.

Łódka ta, jak i wiele innych projektów Johna produkowana jest przez Swift Canoe & Kayak w Kanadzie z laminatów, a do amatorskiej budowy projekt przysposobił Martin Step z Green Valley, Inc., który rozprowadza plany wielu innych modeli kanu.

Wybierając się na wyprawę często zastanawiamy się: W jaki sposób zabezpieczyć nasz ekwipunek przed zamoczeniem, zniszczeniem? Pojemniki na ekwipunek muszą łączyć w sobie kilka ważnych cech. Powinne one być lekkie, wodoszczelne, z prostym zamknięciem, wygodne do przenoszenia. Najprostszym rozwiązaniem jest torba, plecak lub worek z materiału syntetycznego. Do środka warto włożyć dodatkowy worek z grubej folii polietylenowej. Lepsze rozwiązanie stanowią specjalne worki dla wodniaków. Wykonane są z tkaniny powlekanej PCV, posiadają zgrzewane szwy i proste zamknięcie na klamry. Mają pojemność od 25 do 100 litrów. Godne polecenia są też plastikowe beczki o pojemności 100 lub 50 litrów. Odporne, chronią zawartość przed uszkodzeniem i stanowią również zapasową wyporność.

Szykując się do kolejnego sezonu, możemy w zimowe wieczory samodzielnie wykonać tradycyjny pojemnik na ekwipunek. Jest to drewniany kufer - wanigan. Często jest on dopasowywany do kształtu kadłuba, co pozwala nam na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w naszym kanu. Doskonale też sprawdza się na biwakach, postojach gdzie zastępuje stół lub siedzenie. Możemy na nim przygotowywać posiłki, grać w szachy, warcaby, karty. Zastosowanie jego jest duże, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jest też ciekawą ozdobą w naszym domu.

 Podstawowe wymiary:

  • Długość - 4800
  • Szerokość - 900
  • Głębokość na środku - 360
  • Wysokość kanu - 550
  • Typ kadłuba - symetryczny
  • Przekrój kadłuba - V
  • Waga - 32 kg
  • Optymalna ładowność - 200 kg

Do wyplatania ławeczki z rafii syntetycznej (z żyłki płaskiej) nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, oraz nie musimy też dysponować specjalnym warsztatem. Wystarczy: młotek, kombinerki, igła tapicerska, nożyczki  oraz kołki drewniane. Wykonanie plecionki nie jest trudnym zajęciem i wykonać je można samodzielnie w domowych warunkach. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość. Czas poświęcony samodzielnemu wykonaniu ławeczki zostanie wynagrodzony ich ładnym i estetycznym wyglądem.Pierwszą czynnością jest przygotowanie otworów w ławce. Rozmieszczamy je w odległości co 19 mm. Musimy pamiętać o równym i symetrycznym ich rozmieszczeniu. Rozmieszczenie otworów ma podstawowy wpływ na wygląd naszej ławeczki. Otwory wykonujemy wiertłem Ø 5 mm, zaś otwór w swojej górnej i dolnej części powinien być zaokrąglony. Ułatwi to nam układanie rafii.