1 lipca na rynku zadebiutuje przewodnik "Le guide du Canoe en France" autorstwa Paul'a Villecourt'a (organizator festiwalu Open Canoe w Drôme). Książka zawiera szczegółowe opisy ze świetnymi zdjęciami 14 najpiękniejszych (zdaniem autora oczywiście ;) ) francuskich rzek i 4 jezior. Wspomniane rzeki to: Allier, Loire, Dordogne, Tarn, Hérault, Ardèche, Gardon, Loue, Marais Poitevin, Leyre, Sorgue, Drôme, Chassezac, Ain - natomiast opisanymi jeziorami są: Bourget, Annecy, Salagou oraz Verdon.

Opisy uzupełnia informacja o ważniejszych campingach i możliwości wynajęcia kanu. Przewodnik liczy łącznie 192 strony i uzupełniają go szczegółowe mapy i świetnie zdjęcia.

  • Autor : Paul Villecourt
  • Format : 17x23 cm - 192 strony
  • Język : francuski

Zainteresowanych jej zakupem odsyłamy na stronę Amazon'a :]

Tłumacząc artykuł dla Świata Nauki o bajdarkach (kajakach Aleutów) rozmawiałem na ten temat z kilkoma przyjaciółmi pływającymi zarówno na kanu, jak i na kajakach. Jeden zwrócił uwagę, że jego autor jest mu znany z pewnej książki, której polski tytuł brzmiał nieco zagadkowo - "Kosmolot i czółno". Okazało się, że nawet całkiem udanie odpowiada to oryginałowi - "The Starship and the Canoe".

Autor opisuje w swoim dłuższym reportażu ojca i syna, którzy realizują się w zupełnie przeciwstawnych dziedzinach. Senior, Freeman Dyson, matematyk i fizyk zajmował się pracami nad wykorzystaniem energii jądrowej do napędu statków międzyplanetarnych. Sam miał wizję wzięcia udziału w wyprawie na Marsa. W całkiem przeciwną stronę poszły zainteresowania syna - Georga Dysona, który uległ fascynacji tubylczymi canoe, a konkretniej kajakami.