Wybierając się na wyprawę często zastanawiamy się: W jaki sposób zabezpieczyć nasz ekwipunek przed zamoczeniem, zniszczeniem? Pojemniki na ekwipunek muszą łączyć w sobie kilka ważnych cech. Powinne one być lekkie, wodoszczelne, z prostym zamknięciem, wygodne do przenoszenia. Najprostszym rozwiązaniem jest torba, plecak lub worek z materiału syntetycznego. Do środka warto włożyć dodatkowy worek z grubej folii polietylenowej. Lepsze rozwiązanie stanowią specjalne worki dla wodniaków. Wykonane są z tkaniny powlekanej PCV, posiadają zgrzewane szwy i proste zamknięcie na klamry. Mają pojemność od 25 do 100 litrów. Godne polecenia są też plastikowe beczki o pojemności 100 lub 50 litrów. Odporne, chronią zawartość przed uszkodzeniem i stanowią również zapasową wyporność.

Szykując się do kolejnego sezonu, możemy w zimowe wieczory samodzielnie wykonać tradycyjny pojemnik na ekwipunek. Jest to drewniany kufer - wanigan. Często jest on dopasowywany do kształtu kadłuba, co pozwala nam na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w naszym kanu. Doskonale też sprawdza się na biwakach, postojach gdzie zastępuje stół lub siedzenie. Możemy na nim przygotowywać posiłki, grać w szachy, warcaby, karty. Zastosowanie jego jest duże, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jest też ciekawą ozdobą w naszym domu.

Do wyplatania ławeczki z rafii syntetycznej (z żyłki płaskiej) nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, oraz nie musimy też dysponować specjalnym warsztatem. Wystarczy: młotek, kombinerki, igła tapicerska, nożyczki  oraz kołki drewniane. Wykonanie plecionki nie jest trudnym zajęciem i wykonać je można samodzielnie w domowych warunkach. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość. Czas poświęcony samodzielnemu wykonaniu ławeczki zostanie wynagrodzony ich ładnym i estetycznym wyglądem.Pierwszą czynnością jest przygotowanie otworów w ławce. Rozmieszczamy je w odległości co 19 mm. Musimy pamiętać o równym i symetrycznym ich rozmieszczeniu. Rozmieszczenie otworów ma podstawowy wpływ na wygląd naszej ławeczki. Otwory wykonujemy wiertłem Ø 5 mm, zaś otwór w swojej górnej i dolnej części powinien być zaokrąglony. Ułatwi to nam układanie rafii.