A-2012-Perfect-Paddle-SizeM...zaczyna się z kijem od miotły, naprawdę.

Na letnim obozie, wybór wiosła był tak prosty jak chwycenie tego, które stojąc na palcach moich stóp dotyka mojego nosa. Jako dorosły przykładam więcej uwagi do większej ilości rzeczy: większość z nas szuka lepszego dopasowania co oznacza układ rąk, dystans od dolnej dłoni do wody oraz oczywiście długość pióra.

Większość ludzi zaczyna swe poszukiwania korzystając z techniki 'zgiętego ramienia': ptrzymająć wiosło na głowie z rękami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Lepszą metodą jest pójść powiosłować i zaznaczyć najbardziej komfortową i najczęstszą pozycję niższej dłoni.

Twoja pozycja w łódce i łódka jako taka, zmienia pożądaną długość wiosła. Np. jeśli wiosłujesz na kolanach z dłonią tuż nad wodą, twoja dłoń będzie nad szczytem pióra. W tym przypadku idealne wiosło będzie miało długość zgiętego ramienia plus wiekość pióra którą preferujesz.

Jednakowoż, ci którzy ruszają na dłuższe wojaże, zazwyczaj wiosłują z dolną dłonią znajdującą się tylko minimalnie poniżej listwy burtowej. Co więcej, ci którzy ujeżdzają białe wody, trzymają obie dłonie powyżej burt. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że siedzenie vs klęczenie, szpej na dwa tygnodnie wyprawy, siedzenie na dziobie lub przy rufie, niskie siedzenie w szybkim wyprawowym kanu... to wszystko zmienia odległość od dolnej dłoni do lini wody.

Nabradziej precyzyjną metodą określenia rozmiaru jaką ja znalazłem jest zapakowanie się do swojego kanu na wodzie z miotłą w garści. Udajesz, że wiosłujesz jak zwykle. Część kija, która pozostanie sucha jest twoją idealną długością trzonu wiosła w tym konkretnym kanu. Ta metoda bierze pod uwagę zarówno pozycję twojej dłoni, wysokość siedziska, głębokość kanu oraz twój osobisty i niepowtarzalny styl wiosłowania, potrzebujesz tylko dodać długość pióra, które lubisz.

Ja mam kilka różnych długości wioseł do kategori C1 (na białą wodę), slalomu, klasycznych solówek i oczywiście na wyprawy. Jedyną rzeczą, która pozostaje w zasadzie bez zmiany w tych wszystkich przypadkach, jest pozycja mojej dłoni. W każdym przypadku było sporo prób i błędów żeby odkryć co mi najlepiej pasuje.

Scott MacGregor utworzył i wydaje Canoeroots.

Perfect Paddle Size.
(c)Scott MacGregor / www.CanoeRootsMag.com - Spring 2011

Tłumaczenie z oryginału: To_masz

______________________________

logo CanoeRoots