Podczas używania cedrowego wiosła powinieneś pamiętać o kilku rzeczach, które mogą znacząco przedłużyć jego życie.

Po pierwsze postaraj się  uderzać nim ja najmniej w listwy przy burtach kanu. Cedr jest miękkim drewnem i pomimo tego że na wiośle jest jednak trochę żywicy epoksydowej i lakieru, ciągłe przecieranie/uderzanie spowoduje starcie/usunięcie tej ochronnej warstwy.

Po drugie pamiętaj, że "rock guard" (czasami jest to metalowa blacha na końcu wiosła, częściej będzie to pasek szklanej tkaniny + żywica epoksydowa) na wiośle służy do ochrony przeciw przypadkowym dźgnięciom/wsadzeniem wiosła w kamienie. Jeśli ciągle będziesz będziesz używać wiosła do kopania w kamieniach a nie do wiosłowania, lub będziesz wykręcać je między innymi rzeczami - nie możesz spodziewać się przesadnie długiego żywota wiosła.


Jeśli jednak powyższe zdarza Ci się sporadycznie - nie powinno mieć zbyt dużego wpływu na twoje wiosło. Wpływ niepożądanych działań pojawi się gdy będziesz je powtarzał przez miesiące i lata używania wiosła. Więc... trenuj wiosłowanie i poprawiaj technikę i nawyki.

Konserwacja

Nawet najbardziej ostrożny wioślarz z najbardziej wytrzymałym i odpornym wiosłem, czasem będzie musiał zadbać o wiosło. W jaki sposób przywrócić wiosłu jego blask? Większość przypadków wymaga minimalnego wkładu pracy. Po pierwsze musisz zidentyfikować miejsca które wymagają oczyszczenia. Czy wiosło ma jakieś mniejsze draśnięcia i rysy na powierzchni?

Raz do roku powinieneś wypolerować swoje wiosło. Według mnie najlepszym na to czasem jest późna jesień, gdy kończy się sezon. Wszystko co musisz zrobić to określić miejsca wymagające ponownego wykończenia: delikatnie je przeszlifować - byle nie przesadzić. Szlifowanie powinno przywrócić powierzchni gładkość, najlepszym wyborem będzie papier z okolic uziarnienia 200. Musisz uważać, żeby nie zeszlifować warstw ochronnych aż do drewna, tam znajduje się warstwa żywicy epoksydowej - tuż pod warstwą lakieru. Jeśli zbyt mocno przeszlifujesz - wiosło nie będzie równe - symetryczne. Następnie trzeba przemalować lakierem do łodzi albo pliuretanem. Żeby osiągnąć lepszy rezultat - warto nałożyć 2 lub 3 warstwy, szlifując pomiędzy każdym nałożeniem. Oczywiście przestrzegamy zaleceń producenta farby.

Co jeśli szkody są większe niż kilka zadrapań? Może widać tkaninę szklaną wystającą gdzieniegdzie?

Jeśli wyżłobienia są aż po tkaninę szklaną - nie uda ci się uzyskać dobrego wykończenia bez całkowitego przemalowania.  Będziesz musiał nałożyć nieco żywicy epoksydowej, tak żeby szklane włókno zostało przemoczone/nasączone. Nie wiąże się to z dużą ilością pracy, raczej trzeba posiadać odrobinę doświadczenia. Jeśli poniższe wywody nie mają dla Ciebie sensu lub potrzebujesz więcej instrukcji - skontaktuj się z kimś kto ma więcej doświadczenia.

Wersja szybka:

Wyszlifuj odpowiedni obszar, musisz zeszlifować lakier dookoła uszkodzenia. Papier o ziarnie 200 (lub coś około tego) będzie w sam raz.

Następnie zmieszaj żywicę z utwardzaczem - zgodnie z instrukcją na produkcie. Nałóż cienką warstwę na obrabiany obszar - musisz go dobrze namoczyć. Kiedy wyschnie - będziesz mógł przeszlifować i następnie przelakierować.

Notka: żywica epoksydowa jest silnie trująca - toksyczna, szlifowanie jej nie do końca utwardzonej jest także bardzo niebezpieczne. Używaj środków ochrony osobistej.

(c) Zak Fellman / www.SanbornCanoe.com

Tłumaczenie z oryginału: To_masz

______________________________

Dyskusja na forum