Do wyplatania ławeczki z rafii syntetycznej (z żyłki płaskiej) nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, oraz nie musimy też dysponować specjalnym warsztatem. Wystarczy: młotek, kombinerki, igła tapicerska, nożyczki  oraz kołki drewniane. Wykonanie plecionki nie jest trudnym zajęciem i wykonać je można samodzielnie w domowych warunkach. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość. Czas poświęcony samodzielnemu wykonaniu ławeczki zostanie wynagrodzony ich ładnym i estetycznym wyglądem.Pierwszą czynnością jest przygotowanie otworów w ławce. Rozmieszczamy je w odległości co 19 mm. Musimy pamiętać o równym i symetrycznym ich rozmieszczeniu. Rozmieszczenie otworów ma podstawowy wpływ na wygląd naszej ławeczki. Otwory wykonujemy wiertłem Ø 5 mm, zaś otwór w swojej górnej i dolnej części powinien być zaokrąglony. Ułatwi to nam układanie rafii.

Rozmieszczenie otworów.


Pierwsza warstwa.

Układanie pierwszej warstwy rafii zaczynamy od przeciągnięcia przez środkowy otwór położony w tylnej części siedziska. Musimy pamiętać aby wystawało około 10 cm w dolnej części ławeczki. Blokujemy rafię kołkiem. Następnie przeciągamy wierzchnią warstwą przez środkowy otwór przedniej krawędzi. Sprawdzamy, czy napięcie rafii nie jest zbyt silne oraz czy nie jest skręcona. Po sprawdzeniu blokujemy kołkiem. Kolejnym krokiem jest przeciągnięcie pasma od dołu przez sąsiedni otwór po prawej stronie i przeciągamy je do otworu leżącego po przeciwnej stronie, tak aby nowe pasma układały się do siebie równolegle. Pamiętajmy o sprawdzaniu napięcia rafii i czy nie jest skręcona. Kontynuujemy czynność aż do przeciągnięcia rafii przez wszystkie otwory po prawej stronie, blokując nowe pasma kołkiem. Po wypełnieniu prawej strony, wypełniamy otwory po lewej stronie. Po wypleceniu pierwszej warstwy możemy przystąpić do wiązania wystających końców rafii. Najwygodniej jest przeciągnięcie wystającego pasma przez pasmo rafii przechodzące miedzy otworami i zawiązać.

Pierwsza warstwa.


Druga warstwa.

Warstwa ta jest układana prostopadle do pierwszej. Najwygodniej jest zacząć od układania pasm przy przedniej krawędzi ławki. Metoda układania jest identyczna jak przy układaniu pierwszej warstwy. Wypełniamy całą przestrzeń ławeczki rafią. Pamiętajmy, że przy zakładaniu nowego pasma należy zostawić ok. 10 cm rafii na końcu (w celu zawiązania) oraz sprawdzamy naciąg rafii i czy nie jest skręcona. I tu już widzimy jak układać się będzie nasz wyplot. Powinne być widoczne "kwadraty". Jak widać na zdjęciu nie jest to trudne zajęcie.

Widoczne "kwadraty" po ułożeniu warstwy drugiej.


Trzecia warstwa.

Wykonujemy ją tak samo jak pierwszą. Przeplatamy ją nad pierwszą i drugą warstwą. Jak do tej pory  wykonywaliśmy najłatwiejszą część wykonywania siedziska. Po wykonaniu trzeciej warstwy sprawdzamy jak układa nam się rafia oraz czy nie jest skręcona i splątana.

Czwarta warstwa.

Na układanie czwartej warstwy należy zwrócić szczególną uwagę. Warstwa ta powinna być przeplatana pomiędzy warstwą pierwszą i trzecią, czyli warstwa pierwsza powinna przykrywać warstwę czwartą. Tak jak widać na zamieszczonym rysunku. Wszystkie pasma w naszej ławeczce powinne mieć taki przeplot. Gwarantuje to ładny i estetyczny wygląd. Jest to jedna z najpracowitszych warstw. Pamiętajmy, że podczas wyplatania tej warstwy również sprawdzamy naciąg rafii i czy nie jest ona skręcona. Po wykonaniu tej warstwy dopiero zobaczymy jak kształtuje się naciąg w naszym siedzisku. Powinien on się lekko uginać.

Rysunek obrazuje przeplatanie warstwy czwartej miedzy warstwą pierwszą i trzecią.
Zdjęcia obrazują wplecenie warstwy czwartej miedzy pierwszą i trzecią.


Piąta warstwa.

Na tą warstwę również musimy poświęcić sporo uwagi. Każde błędy wykonane w tej i szóstej warstwie staną się widoczne. Jest to warstwa poprzeczna. Zacznijmy wyplatanie od lewego narożnego otworu umieszczonego w tylnej części ławki, po ukosie w stronę przedniej części. Przeciągamy rafię przez otwór i prowadzimy ją w następujący sposób: przeplatamy rafię pod równoległą warstwą rafii do tylnej belki ławki i nad warstwą prostopadłą. Przeplatamy tak, aż do otworu w przedniej części ławeczki. Musimy pamiętać aby nie pomylić się w prowadzeniu. Każdy błąd będzie widoczny. Kolejne pasma prowadzimy równolegle do już przeplecionej. Wypełniamy całą ławeczkę.Widoczne przeplatanie nad i pod warstwami rafii.


Szósta warstwa

Warstwa ta jest prostopadła do warstwy piątej. Przeplatamy ją odwrotnie do pasm równoległych i prostopadłych niż w warstwie poprzedniej. Zaczynamy ją prowadzić od prawego otworu w tylnej części ławeczki. Rafię przeplatamy nad równoległą warstwą rafii do tylnej belki ławki i pod warstwą prostopadłą.

Przewlekanie rafii przez ten sam otwór może sprawiać nam kłopot i będziemy musieli ją przepychać. Utrzymanie równoległości warstw czasami wymaga powtórnego użycia otworu w krawędzi bocznej. Uważajmy, by wzór warstw ukośnych pasował do siebie.Tak powinien wyglądać wyplot po ułożeniu wszystkich warstw.


Siódma warstwa.

Zakończenie wyplatania. Najbardziej estetycznym zakończenia wyplatania naszej ławeczki jest dodanie lamówki. W celu wykonania lamówki, będziemy potrzebować dwóch pasm rafii. Pierwsze pasmo będzie układane nad otworami, zaś drugie pasmo będzie przeplatane od spodu ławeczki. Zaczynamy od lewego otworu umieszczonego w tylnej części. Umieszczamy w nim lamówkę i układamy ją nad otworami w prawą stroną. Wprowadzamy drugą rafię od spodu przez sąsiedni otwór po prawej stronie, przeplatamy nad lamówka i wprowadzamy ją w ten sam otwór. Tak aby powstała pętelka nad lamówką. Powtarzamy czynność aż do przejścia przez wszystkie otwory. Podczas wyplatania ławeczki o kształcie prostokątnym prowadzi się oddzielnie lamówkę dla każdego boku.

Widoczna lamówka nad otworami.


Mam nadzieję, że ta krótka relacja pomoże Wam w wykonaniu samodzielnie ławeczki.

Radek Wasilewski